Största utvärderingen av lärares och elevers nöjdhet orapporterad

Bilden av missnöje med friskolor motsägs av utvärderingen som genomförts av Skolinspektionen. I maj i år publicerades en ny Skolenkät men ingen av de stora nyhetsmedierna rapporterade, förutom TV4.

 
TV4 rapporterar om Skolenkäten 2025.

Häromdagen skrev Linda Öholm på Internationella Engelska Skolan på LinkedIn: ”Visste du att Internationella Engelska Skolan har fler än 3500 anställda? 8 av 10 skulle rekommendera IES som arbetsgivare.”

Kommentaren ska ses i ljuset av den kritik mot som riktades mot friskolor i allmänhet och Internationella Engelska Skolan i synnerhet för dåliga medarbetarvillkor i en DN-artikel av Peter Letmark,

Så hur ser medarbetarna i svenska friskolor på sina arbetsgivare? Frågan utvärderas av Skolinspektionen i den årliga ”Skolenkäten” och den visar tydligt att medarbetare i friskolor är mer nöjda än de som jobbar i kommunala skolor.

”På område efter område – 16 stycken totalt – visar det sig att lärare som jobbar på friskolor trivs betydligt bättre än kollegorna på kommunala skolor.”, skrev dåvarande Friskolornas riksförbund.

För ett drygt år sedan publicerade NMI en genomgång av 110 artiklar av Peter Letmark, ”Sveriges flitigaste skolreporter”, som alla handlade om skolan. Det visade sig bland annat att han inte intresserat sig för Skolenkäten. ”På nyhetsplats i Dagens Nyheter hittar NMI inget omnämnande alls av Skolenkäten de senaste tio åren.”, skrev NMI.

Inte heller sedan dess har han eller Dagens Nyheters nyhetsredaktion skrivit om Skolenkäten.

I maj i år publicerade Skolinspektionen en ny Skolenkät som bland annat visar att ”Mer än hälften av eleverna i grundskolan upplever att de inte har studiero under lektionerna.” Men ingen av de stora nyhetsmedierna, förutom TV4 som lyfte upp att studieron och tryggheten har förbättrats, har brytt sig om den här utvärderingen heller.

Skolenkäten är den största årliga utvärderingen av elevers, föräldrars och lärares nöjdhet med sina skolor. Resultaten 2025 baseras på svar från 45 623 från undervisande lärare (svarsfrekvens 71%), skriver Skolinspektionen.

Bilden av missnöje med friskolor som ges av nyhetsmedier har alltså inget stöd i Skolenkäten, tvärtom. Men det är inget som svenska nyhetskonsumenter får veta.

 

 

 

 

 

 

Mats Olin



Inga kommentarer



Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *