Missvisande av SVT om ”skolnedläggning”

SVT rapporterar att Haninge kommun ska "lägga ner" Nakterhusskolan. Men det kommunen har beslutat är att undersöka om skolan kan bli friskola. SVT rapporterar också missvisande om Skolinspektionens tillståndsbeslut. SVT-reportern Omar Daham tycker att det är motiverat att tala om "nedläggning".

 
Svt rapporterar från en skola i Haninge kommun.

SVT rapporterar att Nakterhusskolan i Haninge kommun ska ”läggas ner”.

”Nakterhusskolan är en av de absolut mest populära skolorna i Haninge kommun. Trots det vill nu kommunledningen att det blir den tredje skolan som läggs ner under denna mandatperiod.

Det är en missvisande bild av vad som har beslutats, eftersom kommunens avsikt är att växla över till en privat huvudman. När NMI kontaktar Sven Gustafsson (m), kommunstyrelsens ordförande i Haninge kommun, så meddelar han att kommunens beslut innebär att givet att en fristående aktör får tillstånd att bedriva verksamhet i lokalerna så kommer det kommunala huvudmannaskapet att avvecklas. Den informationen har kommunen också publicerat på sin hemsida.

SVT:s reporter Omar Daham tycker ändå att det finns för att tala om en nedläggning:

SVT:s reporter Omar Daham i Haninge.

”Med ny rektor, ny skolledning, nyrekryterad personal, nytt skolval, ny skolmat, ny inriktning, ny värdegrund och nytt namn kan man utan problem säga att Nakterhusskolan kommer att läggas ner. Att hävda något annat är inte seriöst.”, skriver han till NMI.

I SVT-inslaget sägs också att skolan från början var tänkt som en friskola. Raoul Wallenbergskolan fick dock först avslag på sin ansökan om att starta. Beslutet överprövades och Raoul Wallenbergskolan fick sitt tillstånd.

Du säger i inslaget att Skolinspektionen avslog Raoul Wallenbergsskolans ansökan om att starta skola i Vega. Borde det inte ha framgått av inslaget att de fick sitt tillstånd?

”Det finns självklart mycket mer att berätta om turerna kring det här, men man måste göra en avvägning och framförallt ta med det som haft reella konsekvenser. Själva godkännandet av Raoul Wallenbergsskolans ansökan har gått ut. Det som är mest relevant i det här sammanhanget är att Skolinspektionen beslutade den 23 april 2019 att avslå Raoul Wallenbergsskolans ansökan.”, skriver SVT:s Omar Daham.

Klart är att inslaget ger intrycket av att Raul Wallenbergskolan aldrig fick något tillstånd, vilket alltså inte stämmer.

En annan fråga som behandlas i inslagen är kommunala Nakterhusskolans kvalitet: den är av högsta klass av inslaget att döma, och det anges som argument mot att byta huvudman.

”Våra resultat är top notch. Det blir inte bättre än så här”, sägs i inslaget.

Men när NMI kontrollerar saken framträder en annan bild. Visserligen har Nakterhusskolan högre betygspoäng än de andra skolorna i området. Men när NMI undersöker resultat på nationella prov i årskurs 6 hamnar Nakterhusskolan sist jämfört med Måsöskolan och Vegaskolan. Skillnaden mellan nationella prov och betyg är mycket stor på Nakterhusskolan. Det är ett tecken på misstänkt betygsinflation, men den frågan har SVT inte undersökt.

Värt att notera är också att Raoul Wallenbergskolorna i snitt har bättre resultat på de jämförbara nationella proven än skolorna i Haningeområdet.

 

Mats Olin



Inga kommentarer



Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *